09.Şubat.2018, Cuma günü eklendi
Gündem | admin yazdı

Yaşadığımız Şehirde Yapılan Her Yapı Kentsel Dönüşüme Uygun Yapılıyor mu ?

Şehirleşme denince herkesin aklına binalardan oluşan topluluklar gelir ancak durum hiç de böyle değildir!

Zamanla eskiyen yapıların yenilenmesi, rezerv edilmesi , ihtiyacı karşılaması için binaların onarılması, yıkılması ,yeniden yapılması gerekmektedir.

Yapılan binalar için mutlaka bir alt yapı gerekmektedir.

Yapılar binaların alt yapıları; deprem, heyelan, sel gibi can ve mal kaybına sebebiyet olan doğal afetlere karşı korunaklı ve dayanıklı mı?

Peki Kentsel Dönüşüm nedir?

Şehirleşmede , kentsel dönüşüm binaların yapılması ,yenilenmesi ve alt yapısı bir bütündür.

Sadece bina yapmak şehirleşme için yetmez.

Bununla birlikte bir bütün olan alt yapının da yapılması gerekmektedir. Aksi halde ufacık bir afette ya da şartların değişmesi halinde yapı zarar görür ve bu hem can hem de mal kaybına sebep olur.

Bu olumsuzlukların yaşanmaması için yapıların yenilenmesi gerekmektedir. Kentsel dönüşümde böyle bir ihtiyaç karşısında ortaya çıkmaktadır.

Kentsel Dönüşüm; zamanla büyüyen şehirlerin, bu büyüme karşısında deprem, sel, heyelan gibi can ve mal kaybına sebebiyet verecek doğal afetler karşısında meydana gelecek zararlara karşın dayanıklı olabilmesi, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak yaşamsal olarak yaşanılabilir olması ve şehirleşme için uygun hale getirilmesidir.

Zamanla büyüyen şehirlerle yaşama uygun risk taşımayan yapıların yapılması için İşte tamda böyle bir durumla Kentsel dönüşüm 6306 sayılı yasayla hayatımıza girdi.

Kentsel Dönüşüm Yasasının amacı nedir?

Hayat akarken yaşamımızı sürdürdüğümüz yapılarda zamanla eskiyor. İhtiyaçlarımızı karşılayamaz duruma geliyor veya yapılar eksik kalıyor. Bu eski yapılar veya eksik ihtiyaç karşılamayan yapılar zamanla hayatımızda risk oluşturur duruma geliyor. Bu riskleri ortadan kaldırarak ve ihtiyaçların karşılanması ve düzeltilmesi için bazı düzenlemelerin yapılmasına dair usul ve esasları belirlemektedir.

Bu yasa ile Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi uyarınca, riskli yapılar ile riskli alan ve rezerv yapı alanlarının tespiti , riskli yapıların yıktırılması , yapılacak planlama , dönüştürmeye tabi tutulacak taşınmazların değerinin tespiti , hak sahibi olacaklarla yapılacak anlaşma ve yapılacak yardımlar , yeniden yapılacak yapılar ve 6306 sayılı Kanun kapsamındaki diğer uygulamaları

düzenlenmiştir.

Kentsel dönüşüm denince akla yapının tamamen yıkılması geliyor ancak durum böyle değil. Kentsel dönüşümle yapı tamamen yıkılıp yenisi yapılacağı gibi yapının üzerinde dönüşüm sağlanarak düzeltmelerde yapılabilir.

6306 sayılı yasa kentsel dönüşüm yasası gereği ile kentsel dönüşüm için riskli yapının dönüştürülmesinde, riskli yapıların yıkımı, yıkım sonrası yapılacak planlama bu planlama ile taşınmazların değeri belirlenmeli ve hak sahipleri ile yapılacak anlaşma ayrıntıları ve buna bağlı olarak usul ve esaslar belirlemelidir.

Bahsetmiş olduğumuz hususlar yapının yıkım ve rezerv yapıya dair yapılacak anlaşmada ayrıntılı bir şekilde belirlenmediği hallerde uyuşmazlıklara ve hak kaybına sebep olmaktadır.

Kentsel dönüşüm adı altında yapılan yapıların daha sonra hak sahipleri için eski yapılarını aratır duruma gelip bekleneni, ihtiyacı karşılamayarak kentsel dönüşüm firmaları ile hak sahipleri arasında çıkan uyuşmazlıklar dava konusu olmaktadır.

Kentsel dönüşüm aşamasında kentsel dönüşüm firmaları ile hak sahiplerinin yapılacak yapı ile ilgili anlaşmanın incelenmesi hatta 6306 sayılı yasayı da göz önünde tutularak yapılacak anlaşmanın yasaya uygunluğu, ihtiyacı karşılayıp karşılamadığı ayrıntılı şekilde, şeffaf şekilde incelenerek hak sahiplerinin aklındaki sorular tamamen giderilip yapının yapılmasına başlanmalıdır.

Kentsel dönüşüm için amaçlanan büyüyen şehirleşmede yapılan yapıların sorunsuz şekilde ihtiyaçları karşılamaktır. Bu sebeple kentsel dönüşüm öncesi tüm sorunların ve hak sahiplerinin aklındaki soru işaretlerinin giderilmesi hatta hukuksal olarak yardım alarak haklarınızın korunması gerektiğinin de unutmamak gerekir.

Kentsel dönüşümden yararlanarak hak sahiplerinin, yeni bir yapıya sahip olmayı amaçlarken hak kaybına uğramamak adına kentsel dönüşüm firmalarının binanınız kentsel dönüşüm çerçevesinde yapacağı projenin ayrıntılara varana kadar düşünüp değerlendirmek, hukuksal yardımda alarak ince eleyip sık dokumak gerekir.

Sevgilerle..

Av.Makbule PEKŞEN

Yazar Hakkında

-

2 Yorum gösteriliyor
Sözünüzü yazın
  1. metin dedi ki:

    değerli meslektaşım Makbule Pekşen günümüz sıkıntısını çok güzel bir şekilde yazısında dile getirdiginden dolayı tebrik ederim

  2. Suna dedi ki:

    Son zamanlarda yaşanan kentsel dönüşüm sorunlarına değindiğiniz ve bu konuda bilgilendirme yaptığınız için tşkler..

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>