05.Ekim.2018, Cuma günü eklendi
Gündem | bitaraf yazdı

VALİ ŞAHİN’İN 6 EKİM İSTANBUL’UN KURTULUŞU’NUN YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Kıymetli İstanbullular,

Tarih boyunca pek çok medeniyeti toprağında yeşertmiş, fetihle birlikte güçlü bir yönetim ve kültür merkezi haline gelmiş İstanbul şehrimizin işgal kuvvetlerinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü idrak etmekteyiz.

Vatanın hülasası olan İstanbul, tarih boyunca, tabiî güzellikleri, tarihî ve kültürel değerlerinin yanı sıra stratejik konumu itibariyle de emperyalist devletlerin elde etmek istedikleri bir hayal şehir olmuştur. 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile bu çirkin emelleri ifşa olan düşman kuvvetleri işgal sürecini başlatmış ve 13 Kasım 1918’de fiilen, 16 Mart 1920’de ise resmen İstanbul’u işgal etmişlerdir. Kendilerini herhangi bir sömürge ülkesinde zanneden işgalci güçlere karşı, binlerce yıldır devletsiz kalmamış, bağımsızlığı karakter edinmiş, vatan uğruna ölmeyi şeref bilmiş aziz milletimiz bir yandan dalga dalga bütün Anadolu’ya yayılmış Millî Mücadele’yi malıyla ve canıyla destekleyerek, bir yandan da İstanbul’da her türlü baskı ve zorbalığa rağmen mitingler düzenleyerek, direniş teşkilatları kurarak büyük ve eşsiz bir mücadele sergilemiştir.

Tarihi boyunca esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden necip milletimizin 7’den 70’e verdiği bu çetin mücadeleyle vatan toprağımıza göz diken düşmanlar geldikleri gibi gitmişlerdir. Şanlı bayrağımızı selamlayarak şehri terk eden işgalcilerin ardından 6 Ekim 1923 günü Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk Ordusu, İstanbul halkı tarafından sevinç gözyaşlarıyla ve büyük bir coşkuyla karşılanmıştır.

Bizler de bugün o aziz hatırayı aynı coşku, gurur ve ihtiramla anmaktayız. Bu vesileyle İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünü kutluyor; işgale direnen, kurtuluş mücadelesi veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Harbi’nin tüm kahramanları olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

Vasip Şahin

Vali

Yazar Hakkında

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>