30.Nisan.2017, Pazar günü eklendi

TÜRKİYE’DE WİKİPEDİA’YA ERİŞİM ENGELLENDİ

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi kabul edilen ve kolektif olarak oluşturulan Wikipedia’ya idari kararla erişim yasağı getirildi. Yetkililer, Türkiye’yi terör örgütü DEAŞ’la aynı zeminde gösteren yayınlar nedeniyle böyle bir karar alındığını belirterek, içeriklerin kaldırılması halinde erişim yasağının da kalkacağını söylediler.

Wikipedia’nın Türkiye’deki yetkilileri ile ardından uluslararası yöneticileriyle yapılan temaslardan bir sonuç alınamayınca sitenin kapatılması kararı alındı. Karar, dün sabah 08.00 itibarıyla uygulamaya konuldu.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından idari olarak alınan karar, 24 saat içinde mahkemeye sunulacak. Mahkemenin de 48 saat içinde onaylaması halinde, karar hukuki bir nitelik kazanacak ve siteye erişim yasağı kalıcı hale gelecek.

Türkiye’nin 4 Talebi

Yetkililer, Türkiye’nin şu anda 4 talebinin olduğunu belirtiliyor. Bu talepler, “Wikipedia’nın Türkiye’de temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun olarak hareket etmelerini, mahkeme kararlarını uygulamalarını ve Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası olmamaları” olarak sıralanıyor.

Wikipedia Avukat Tuttu 

Engellenme sonrası sitenin bağlı olduğu Wikimedia Vakfı harekete geçti. Vakıf, Google, Twitter, Booking.com gibi teknoloji şirketlerinin davalarıyla ilgilenen Gönenç Gürkaynak ile anlaştı. Gürkaynak, daha önce Türkiye’de Twitter ve Google’a yönelik erişim engelleme kararlarına bakmıştı. Wikipedia’daki Türkçe içerikler, Türk editörler tarafından kontrol edilebiliyor ve gerektiğinde kaldırılabiliyor.

‘Kuşkular giderilmeli’

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: Medyanın ve iletişim araçlarının bu şekilde engellenmesi konusunda kamuoyunun ne olduğunu bilmeye hakkı vardır. Ne olmuştur da engellenmiştir? Engelleme amacı gerçekten doğru mudur, yanlış mıdır? Bu önemli bir konu, internet gibi bir erişim aracının engellenmesi konusundaki kuşkular giderilmelidir.

CHP’den çağrı 

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmesini eleştirdi ve Wikipedia’nın bir an önce açılmasını istedi.

Wikipedia kurucusundan Türk halkına destek sözü

Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin ardından sitenin kurucusu Jimmy Wales, Twitter’dan Türk halkına destek sözü verdi.
Wales, “Bilgiye erişim, temel bir insan hakkıdır. Türk halkı, siz bu hak için savaşırken ben de her zaman yanınızda olacağım ” diye tweet attı.

Yazar Hakkında

-

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>