07.Mart.2018, Çarşamba günü eklendi

TÜRKİYE’ DE KADIN OLMAK !

Keşke kadınlara yılda bir gün değil de gerçek anlamda yaşamları boyunca insan olarak hak ettiği değer ve saygınlığı görebilseler..

Sadece geçtiğimiz bir yılda bile bir sürü kadına ya şiddet uygulandı ya taciz edildi ya da tecavüze uğradı. Yaşadıklarının karşısında güçsüz hisseden bu kadınlar; maalesef haklarını aramayı bırakın, belki de yaşadıklarını bile anlatamadan bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyor.

Kadınlar , yaşadığı baskı ve şiddetle yaşamaya mahkum ediliyor. Oysa ki kendilerini korumak için ya korktuğu için yardım talebinde bulunamıyor ya da bilinçsizler haklarını bilmiyorlar.

Bunu üzülerek söylüyorum ülkemizde kadın olmak zor …

Her gün 3. Sayfa haberlerine kadın cinayetleri konu oluyor. Son bir yıl da bile bir sürü kadına bir erkek tarafından şiddet uygulanarak öldürüldü veya darp edildi. Ve yaşanan olaylar sadece günlük haber olarak kalıyor ve unutuluyor. Sadece 2017 yılında kayıtlara geçen 409 kadın öldürüldü,387 çocuk cinsel istismara uğradı.

Unutulmamalıdır ki kadına karşı sadece fiziksel saldırı değil ruhsal saldırılar da mevcuttur.

Çok acı ki kadınları korumak için düzenlenen kanunlar ve önlemler maalesef yetersiz kalıyor. Türkiye, kadına karşı şiddette karşı mücadelede üzülerek belirtiyorum ki Avrupa ülkelerinin çok çok gerisinde kalmaktadır.

Kadınların maruz kaldığı şiddetten korunması veya şiddete maruz kalmaması için bir takım önlemler alınmıştır;

  • 6284 sayılı kanun İle Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Dair Yasa yürürlüğe girmiştir. Bu yasa ile şiddete uğrayan veya şiddete maruz kalma tehlikesi alında bulunan kadın veya çocukların korunması ve bu koruma için tedbirlerin alınması amaçlanmıştır.

  • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü şiddete maruz kalmış kadınlar için Sığınmaevi/Konukevi Hizmeti yanında danışmanlık vererek destek sağlamaktadır.

  • Kadınların korunması için bir çok Sivil Toplum Örgütleri de Sığınmaevi/Konukevi Hizmeti yanında , Danışmanlık ve Ayni-Maddi Yardımlar sağlamaktadırlar.

  • ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı ile 7 Gün 24 saat hizmet vererek kadınların uğramış oldukları şiddetten korumaya çalışmaktadır.

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 29656 sayılı Şiddet Önleme Ve İzleme Merkezleri Hakkında Yönetmelik İle temel insan haklarına dayalı, kadın erkek eşitliğine duyarlı, sosyal devlet ilkesine uygun hizmet anlayışı ile esas alınır Şiddetsiz yaşam hakkının korunması ve şiddetin önlenmesi,) Şiddet mağdurunun ve beraberindeki çocukların kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak biçimde hizmet sunmak, Şiddet mağduru ve beraberindeki çocukların öncelikle güvenliklerinin sağlanması, ekonomik, hukuki, sosyal ve psikolojik açıdan desteklenmesi ve güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

  • Barolar ve Baroya Bağlı Kadın Hakları Merkezleri ile şiddete uğramış kadınlara hakları konusunda bilgilendirme yaparak hukuksal destek vererek, korunması için gerekli hukuksal girişimleri sağlamaktadır.

  • Valilik, Kaymakamlık, Belediyeler başvurulması halinde şiddete maruz kalmış veya şiddet tehlikesi altında olan kadınlar için Sığınmaevi/Konukevi Hizmeti, Ayni-Maddi Yardım vermektedir.

Şiddete mağduru kadın için Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Dair Yasa gereğince koruyucu ve önleyici tedbirler için yasal yollara başvurarak , şiddet uygulayan kişi için yakınında bulunan Aile Mahkemesinden alınan bir kararı ile koruma ve uzaklaştırma önlemi alabilir.

Yine kendi güvenliği için sığınmaevlerine yerleştirilebilir ve şiddet uygulayan kişiden korunabilir.

Şiddeti biz yaşamasak bile komşumuz, arkadaşımız veya akrabamız yaşıyor olabilir. Önemli olan bunları görmezden gelmemek, susmamaktır. Kadınların maruz kaldığı şiddete karşı çevremizdekileri bilinçlendirelim.

Şiddete maruz kalan kadın haklarını bilirse, yaşadığı şiddete karşı korkmak ve susmak yerine bundan kurtulup kendini korumak için harekete geçebilir.

Kadınların şiddet gördüğü bir hayatta senenin bir günü değilde, tüm yaşamları boyunca saygınlık çerçevesi içinde insani bir hayat yaşaması dileğiyle..

Bütün Hem Cinslerimin Kadınlar Gününü Kutlarım…

Sevgiler..

Av.MAKBULE PEKŞEN

Yazar Hakkında

-

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>