27.Ağustos.2018, Pazartesi günü eklendi

SEVİLAY KÜÇÜKKAYA YAZDI ‘SICAK PARA ‘

Yemek yeme alışkanlığımız gibi para harcama alışkanlığımız da oldukça kişiseldir. Şu anda limonun kilo fiyatı on liradır.Artık eve alınan her gıda daha değerlidir.Atık madde haline gelmeden önce buzdolabına giren her şey değerlendirilmelidir,israf edilmemelidir.Az alışveriş ,çok alışveriş yapma meselesi değil ihtiyacı almak ve alınanın değerlendirilmesi gerekir.

Parasızlık buhrandır herkes için çünkü para psikolojik,fizyolojik,sosyal ihtiyacımız.Çılgınlar gibi para harcıyoruz.İşin komiği parası olmayan da para harcıyor,parası olan kadar nerdeyse …Kartlar şişmiş ama biz can sıkıntısından alışverişimizi kısmıyoruz.Zaten kredi borcunu kredi alarak kapatıp,kart borcunu başka kart borçlanmasıyla kapatan cesur kriz ahalisi  bu duruma alışkın olduğu için korkusuzdur. Kişisel olarak parasal ilişkilerimizi düşünmemizin tam zamanıdır. Devlet olarak ne buhran içinde olursak olalım kendimizi akıntıya sele koyvermemiz kişisel krizleri büyütecektir.Bugün yine bir adam çıkıp ‘’ kaşar peyniri ticareti yapacağız’’ diyerek insanlardan yine para toplayarak yok olabiliyor,zenginseniz daha da zengin edeceğim sizi diyorlar ve yüzlerce kişi inanıyoruz; Çiftlik Bank mağdurlarından sonra Kaşar Bank mağdurları dersini almamıştır..Finansal Spekülatif ataklara karşı Türkiye’nin komplolara karşı güçlü durduğumuzu dış güçler de görmektedir. Türkiye petrol hamlesine girişerek havadan sismik petrol aramalarına başlamıştır.Bu sevindirici birgelişmedir.Şirketler beş yıllık kalkınma planlamasını yapmış Spot piyasa işlemi ile Swap işlemleriyle döviz kurlarındaki baskıyı dengeleme yollarını uygulamaktadır.Biz kişisel dengelerimize bakalım…

Biz nelere para harcıyoruz ? Mesela restorantlar ful çekiyor,Brunch (geç kahvaltı ) restorantlarda bildiğimiz biberli sebzeli mayalı ekmekçiklere üç kişi gidip beşkişilik ödeme yapabiliyoruz,) Starbucks kahveler elimizde ,evde filtreli kahve makinelerimiz hiç kullanmıyoruz.Çocuk menusü adı adlında bastırılmış yağlar en sağlıksız yiyecekleri alıp yemek derdimiz bitiyor ,rahatlıyoruz.Balina yağından ve balina sperminden yapılan cilt bakım ve makyaj malzemeleri,domuz kılından yapılan göz farı & allık  fırçaları  ve saç fırçaları, tavuk iliğinden yapılma cilt nemlendiricileri,balık pullarından ışıltılı oje ve vücut losyonları, insanların ve özellikle bebeklerin sünnet derisinden kolojen kremler,bebek doğarken görebileceğimiz plasentadan gençleştirici kremler alıyoruz ve hatta  deve idrarını enerji içeceği olarak ,böcek enzimini cola olarak içiyoruz.

Parası olan parasını harcıyor,parası olmayan parası olanın parasını harcıyor.Ben sizin milenyum çağı dediğiniz çağa’’ kimden ne kopartırsam çağı ‘’ diyorum.Trajikomiktir ki ; hak yiyerek egosunu büyütenlerden  muzdarip olanların fazlalaştığı bir dönemde çalışıp hakkını alanlar olağanüstü şanslılar.Dikkat etmeliyiz insanların alım gücü azaldıkça psikolojisi bozuldukça suçlu insan sayısı artmaktadır.Biz manevi hislerimizle halimize şükreden toplumken isyan işsizlik ve galeyana gelen bir toplum haline geçebiliyoruz. Kaşar Bank Çiftlik Bank mağdurları neden aldatıldı çünkü kolay para kazanırız fikriyle basiretleri bağlandı.Yok öyle kolay kazanmak.İnternette kolay para kazanın,ek gelir dağıtıyoruz diyen bir sürü insana inanıyoruz.Yok öyle bir gelir. Moralleri kalpten vuran parasızlık konusunda kişisel önlemlere başvuramadığımız için başkasını kıskanıyoruz.Herkes nasibini yer bu açık ve net.

Para önemli ama para için çirkinleşen insanlar artacak ve artmakta ve her yerdeler.Polis numarası yaparak insanları dolandıranlar genelde yaşlı , emekli insanları seçiyor ,seri şekilde konuşup panik modu veriyor ve oldu bittiye getiriyor. Polis para istemez,uyanın artık !

‘’ Her şey para mı ? ‘’diye sorduklarında Milli Mücadele parasız yapıldı diyorum.Tabii ki Malazgirt ruhuyla Anadolu’da var olmak parayla mıydı ? Dumlupınar ve Büyük Taaruz desem yedi düvele karşı dimdik duran fedakarlık nişanesi şehitlerimizde yine para var mıydı ? biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna uzanan  Mustafa Kemal gibi deha bir Komutanın ve onun emrindeki kuvvetlerimiz sayesinde bugün topraklarımıza sahibiz.Bu süreçlerde paradan öte ,milli birlik inancı Misak_ı Milli  faktörünün dirayetli varlığı askeri birliklerimizin ve halkın azami emekleri ,başarısı sayesinde olmuştur. İnsanın en büyük şükürlerinden birisidir Vatan Sevgisi,sevdiği bir vatanı olması…En çok da buna ŞÜKÜR !

 

Yazar Hakkında

3 Yorum gösteriliyor
Sözünüzü yazın
  1. ibrahim dedi ki:

    Saygi deger hocam oncelikle sizi cok tebrik ediyorum gercekten adiniza yakisir yazilar yaziyorsunuz ve bizlerde bu hayat hakkinda yazdiklanlarinizi buyuk bi zevkle okumaktan keyif aliyoruz basarilarinizin devamini diliyorum

  2. Tuncay dedi ki:

    Harika bir yazı. Kaleminize sağlık

  3. ahmet düzen dedi ki:

    Sayın Küçükkaya, Tamamen kadınların beğenilme ve güzelliğinin onaylanmasını en üst limitte isteme arzusundan doğan makyaj çılgınlığını harika anlattmışsınız. Ağzım açık kaldı makyaj ürünlerinin içeriklerini, nelerden yapılduğını okurken. Bir yandan kart borçlarını ödemeye çalışan insanımız, bir yandan aman çalışmayımda, üretmeyim de kısa yoldan köşeyi döneyim diyen aynı insanımız. Korku vererek insanımızı kandıran bir başka insanımız. 100 kişiden 95’i iyi 5 tanesi kötü. ama o 5 tane bir şeylere sebep oluyor bir şeyleri yönlendiriyor ve bir şeylerin yeniden düşünlmesini sağlıyor. Bu 95 kişi bir yerde bir toplanabilse o 5 kişiye yer kalmayacak. Teşekkür ederim.

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>