23.Temmuz.2018, Pazartesi günü eklendi
Gündem | bitaraf yazdı

SEVİLAY KÜÇÜKKAYA YAZDI ‘SENİ POLİSE VERİRİM !…’

Her mesleğin zorlukları var elbette .Polis olmanın zorluklarını anlatmak için doğal ve gerçek olaylara kendi akışında göz atmak yeterli,öyle tumturaklı laflarla ağdalı bir dille edebiyat yaparak değil de yaşanmışlıkla ve objektif olarak gözlemleyebilmek bazen de gerekli.Neden polisler ?

Çünkü her durumda görev başında hazırda duran,her birimizin hayatında mutlaka muhatap olacağı bir polis  olmuştur,olacaktır sadece biraz onları  fark etmeliyiz,anlamaya çalışmalıyız .Bir diş doktoruna ağrımız olmadıkça,diş ağrısı ve ağız sağlığı dışında gidip de paylaşımda bulunmuyoruz,bir öğretmenle öğrenci veya veli değilsek aynı ortamda olmuyoruz ama bir polisle maçta,sokakta,arabada,kavgada,konserde,yangında,depremde,her yerde ,her zaman yüz yüze geliyoruz…Yani polislerin mesai saatleri çok yorucu ve uzun olabiliyor.Bu durum da onların sinir sistemini yorabiliyor,ruh halini bozabiliyor ve aile hayatları,çevreyle ilişkileri de kötü anlamda etkileniyor.Nihayetinde biz bir katil sapıkla yan yana kalamazken,onlar pis,iğrenç tecavüzcülerin bile koluna giriyor ve insan müsveddelerinin berbat icraatlarını dinliyor,katlanılmaz acıları duyuyor ve saatlerce etkisinde kalabiliyor yani bu meslek insanın içini kıyabilen,beynini yorabilen cinsten olduğu için üniforma havası ,silah taşıma kafasıyla çekilecek bir zahmet değil,bu mesleği icra etmek isteyenler gerçekten vatana ,insana ırk cins ayrımı yapmaksızın el uzatabilecek yüreklilikteki kararlı insanların mesleği olabilir ancak.Bu anlatımı inandırıcı kılacak, reel örneklerle süsleme gerekliliğini hissediyorum ki,böylece gençlerin meslek seçiminde de fikir verebilirim diye umuyorum.

Duman,koku,korku,uğultu,bitkinlik,isyannn…Tüm mahalle bunları depremle yaşadık .Ortaya dökülen eşyaları kendi eşyası gibi toplayan hırsızlar da payını almak için tabii ki yağmalama yöntemiyle iş başına düştüler.Polisler her yerdeydi  ve ortamın nabzını kolladılar ,sürekli ilgilendiler….Mahallede polisleri hiç sevmeyen zengin amca bile polislere ‘’Allah sizden razı olsun!’’ dedi. Resmen artık içten bir minettarlık duyuyordu.Halbuki bundan önce anlattığı polisli anılarında tümüyle hep  nefret doluydu  gözleri ve sözleri….

Benim üst katımdaki teyze de uyutulmaya omuz silken torunu inatla uyumadığı zaman hızla çocuğu ayağında sallıyor ,çocuğu sarsarak söyleniyor ve ‘’gözlerini kapatmazsan seni polise veririm’’ diyor,çocuk polisi öcü olarak düşünüyor olmalı ki hemen gözlerini kapatıyor,uyumaya zorluyor kendisini. Zaten bana da yavaş yavaş geçiyordu bu enerji fakat bu depremle bu mod bulutlar gibi dağıldı.Önüme çıkan iyi örnekler o kadar çoğaldı ki bu hislerimi birilerine de anlatmaya ihtiyaç duyuyorum.

Üniversitede öğrenciyken otobüs bekliyorum ,çok tenhaydı cadde çünkü erken saatte trafik fazla yoktu ,önüme deli olduğu dışarıdan kolayca anlaşılan bir adam çıktı ve ‘’ eğer bana paranı  verirsen büyük insan olasın,meslek sahibi olasın’’ diye değişik bir dua yaptı .Ben de ‘’delinin duası tutar ‘’ deyimiyle bu duayı ilahi bir söylem olarak algılayarak tüm cebimdekini verdim ,tabii ki harika bir şekilde kalakaldım.Okula gidemezdim artık ve sınav vardı.Ben de polis arabasına otostop çektim bu çok ani bir davranıştı.Tabii ki ilerledi polis arabası ve o da ne ; bir de baktım aniden durdular ve geri geri geldiler yanıma .Ben durumu söyledim beni okulun yakınına bıraktılar.Devriye gezme amaçları tabii ki gözlem ve önlem amaçlı tutup benim gibi otostop çekenlere servis görevi  yapmak değil elbette ’’Bir daha dikkatli ol,düşünerek davran ‘’dediler ama işte ben çaresizlikten haddimi aşmıştım.İki polis de yorgundu,uykusuzdu ve sordum kaç saat çalışıyorsunuz diye aldığım cevabı bir düşündüm de Aman Tanrım dedim Çok teşekkür ettim,çok şükrettim; onlar sayesinde sınavıma yetiştim…

Her meslekte iş ahlakına uymayan insanlar var bunu tüm mesleğe yaymak son derece saçma geliyor artık bana .

Polis memuru Şehit Fethi Sekin dersem aklımıza hangi örneklemeler gelir? İyi polis mi, kötü polis mi ?Herhalde iyiliğin sözlük anlamı bile hislerimizi tam karşılayamaz …Sessiz sedasız mermilere siper  oldu ama vatansever insanlar onun ardından susmadı,terör faciasının sonucu şehit olan yüce gönüllü insanların ardından nasıl sessiz kalınır ki zaten…

Güven içinde yaşamamıza anlam katan polisler,maganda kurşunlarının,maçta sevinmeyi,kaybetmeyi bilmeyen holiganların,başkasının malına gasp eden ve yüzü kızarmayan  hırsızların,kaçırılan çocukları saklayan sapıkların önünde bir settir her zaman.Tehlike bizim içimizde, suçlular bizim aramızda yaşıyorken polis olmasa ne yapacağız,sarılıp ,ağlayıp otururuz herhalde …

Bence bu naylon kumaştan dikilmiş resmi üniformalarla,güneş tepesinde tüm gün sıcaktan pişen,karlı iklimde,buzlu havalarda sokak lambası gibi her yerde görebileceğimiz ,dört bir yanımızda  gezen  değerli ,vatansever,emniyet güçlerimizi başımıza gelen aksiliklerde ,herhangi bir konuda suçlarken bile kendipayımızdaki hatayı da sırtlayalım.

Biz  kendi vicdanımızın polisi olalım ! Lütfen !

 

Yazar Hakkında

1 Yorum gösteriliyor
Sözünüzü yazın
  1. ahmet düzen dedi ki:

    Sayın Küçükkaya, polislik mesleği ile ilgili yazınızı beğendim. Şayet benimde kardeşim polis. Bayağa zor bir meslek. polisler gece gündüz bazen aç, bazen uykusuz şekilde görevlerini yerine getirerek bizim sorunsuz bir toplumda yaşamamız için çalışırlar. Bununla birlikte sürekli tehlike altındadırlar. Allah devletimizi, milletimiz, polisimizi, askerimizi korusun.

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>