08.Ağustos.2017, Salı günü eklendi

SAĞLIK, UMUT VE GELECEK İÇİN 10 BİN ADIM!..

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın 2014 yılından beri Türkiye ayağını sahiplendiği Steptember kampanyası ile hem Cerebral Palsy hakkında farkındalık yaratılıyor hem de katılımcılar Eylül aylarında günde 10.000 adım atarak Cerebral Palsy çocuklar için destek sağlıyor.  

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı yararına bağış toplamayı hedefleyen “Steptember” projesi, sağlığı geliştirmek ve Cerebral Palsy ile yaşayan çocukların hayatında pozitif bir etki yaratmak üzere oluşturulmuş kolay ve eğlenceli bir yardım toplama kampanyasıdır.

Cerebral Palsy ile ilgili geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunan ve bugüne kadar 20 binden fazla çocuğa özel eğitim ve rehabilitasyon desteği veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 2011 yılında Avustralya’da başlayan Steptember Projesi’nin 3 yıldır Türkiye sorumlusu.

Bu yıl 4 Eylül ile 1 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek proje kapsamında 4 kişilik takımlar kurulacak. Her adımın Cerebral Palsy’li bir çocuğa umut olacağı Steptember ayında hedef, katılımcıların kendi sağlıkları için günde 10 bin adım atmaları ve çeşitli bağış kampanyaları ile Cerebral Palsy’li çocuklar için bağış toplaması olacak.

Toplanan bağışlar, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Cerebral Palsyli çocuklara eğitim-öğretim, psikolojik ve sosyal destek, erken müdahale danışmanlığı, fizyoterapi, hidroterapi, özel eğitim ile birlikte bilimsel çalışmaları destek için kullanılacak.

Her 1000 Bebekten 4’ü Cerebral Palsy’li Doğuyor

Cerebral Palsy’li çocukların ve ailelerinin hayatları boyunca ihtiyaç duydukları özel eğitim ve rehabilitasyon desteğine cevap vermek amacı ile kurulan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı eğitici, geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunuyor.

Dünyada 17 milyon kişide görülen Cerabral Palsy; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan Cerabral Palsy bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye’de her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya geliyor.

Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerabral Palsy’li bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor.

Steptember Projesi’ne  http://www.steptember.org.tr/ adresinden kayıt yaptırılabilir.

Yazar Hakkında

-

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>