21.Eylül.2018, Cuma günü eklendi

ÖĞRETMENLER SAYIN BAKINI İYİ DİNLEYİN.

Sayın bakan göreve geldiği andan itibaren bir anlamda ezber bozan söylemler yapmaya başladı. Eğitimi yakında takip eden bir gazeteci olarak söylediklerini  ve icraatlarını yakında takip ediyorum. 

Özellikle öğretmenler hakkında şu sözlerin bir yere not etmiştim.  “Öğretmenliği birine bir şey öğretmek zannediyorlar. Öğretmenlik bir insanın kendi öğrenme yolculuğudur, kendi olgunlaşma serüvenidir. Öğretmen kendi olgunlaşırsa çocuğa bir faydası olur.” Şimdi kendi öğrenme  yolculuğunda olan yada olması gereken öğretmenlerimize bakalım. Devlet okullarında özellikle serbest kıyafet uygulamasından sonra benim bir çok öğretmende gördüğüm, değil kendine yolculuk yapmak,ancak evden okula yolculuk yaptıkları. Öğretmen olgunlaşırsa çocuğa faydası olur diyor sayın bakanım kendini olgunlaştırma kaygısı duyan bir kişide her şeyine dikkat eder. Kitap okur,tiyatroya gider,sosyal projelerde örnek olur , işine ve en önemlisi kendini saygısı olur. Örneğin erkek bir öğretmen yakası açık (kaba olacak ama yazmadan duramayacağım ) kılları dışarı çıkmış bir tişört giymez. .Kadın bir öğretmen bir saçını tarar , biraz kendine özen gösterir ve en önemlisi okulun kapısında sigara içmez.

Bunlar nerede olur devlet okulunda. Peki daha az ücretlere ve daha zor şartlarda çalışan özel okul öğretmenlerinde bunlar olur mu olmaz. Neden çünkü orada her yıl sözleşme yenileme vardır. İyi olursa işine devam edersin.

Ama devlette bir defa  657 oldun mu iş tamam. Biraz partide veya bakanlıktan torpilin varsa sana kimse bir şey diyemez. Ondan sonrada neden devlet okulları tercih edilmiyor. İşte bu hantal yapının değişmesi lazım ama sayın bakanın buna gücü enerjisi yeter mi bekleyip göreceğiz.

Kısaca sayın bakanım siz öğretmen meselesini bir çözün de,çocuklarda  sorun yok.

Bu eleştirileri yi hak etmeyen,olması gerekenden çok daha fazlası ile işini iyi yapan sevgili öğretmenlerimizin önünde ise ceketimi ilikliyorum.Saygılar sunuyorum.

Devam edeceğiz bu konuya…..

Yazar Hakkında

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>