06.Ağustos.2018, Pazartesi günü eklendi

Mesut Solak ‘Özel okulları göreceğiz

Türkiye’de son yıllarda bir özel okul patlaması yaşandığını hepimiz görüyoruz. Eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklikler ve bir takım belirsizlikler velileri ister istemez özel okulu tercih etmeye yönlendiriyor.

Pazarın bu şekilde büyümesi hem içerik olarak hemde fiyat olarak bir anlamda çeşitlilikte getiriyor. Bu gün 10 bin liraya da okul var 70 bin liraya da.

Peki bu bir çözüm mü ?

Devler okulunda cam kırılınca para bulunamıyor ama yıllık 70 bin TL ödeyen veliye devlet teşviki  veriliyor.

Türkiye’de bütün özel okullar Finlandiya modelini örnek gösteriyorlar. Peki  Finlandiya’da model olan bu eğitim sisteminin tamamını devlet okulları başarıyor  biliyor musunuz ? Yol kenarında plaza dan bozma binalarda,yok şu sistem , yok bu sistem eğitim modelleri ne kadar başarılı olacağız hep birlikte göreceğiz.

Özellikle bu yıl Ataşehir’de açılmayan özel okul bildiğim kadarı ile kalmadı.  Bu okulların neredeyse tamamı da hedefledikleri öğrenci sayılarının en fazla yarısına ulaşacaklar.

Bu yıl özel okullar neyi ne kadar yapabileceklerinin sınavını verecekler. Göz alıcı reklamlar bitince asıl iş eğitim başlayacak. Bu sınavı geçenler gelecek yıldan itibaren ayakta kalmaya ,hatta büyümeye devam edecekler. Ama bana göre hepsinin bunu başarması mümkün olmayacak. Kapanma olmasa bile devirler,satın almalar olabilecek.

Neden mi ? Çünkü büyüme hızlı ve sağlıksız oluyor.

İnşallah ben yanılırım ve kendini gelecek nesilleri yetişmeye adayan tüm okullarımız bunu hakkı ile yaparlar.

Yazar Hakkında

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>