21.Haziran.2018, Perşembe günü eklendi

KART DOLANDIRICILARINA DİKKAT !!

 

 

Son Zamanlarda Hayatımızı Kolaylaştıran Kredi Kartları..

Fakat Kötü Niyetli İnsanlarında Haksız Kazanç Sağlamayı Amaçladıkları Bir Konu…

Bankaların bizlere verdiği kredi kartları doğru kullanımla ödemede erteleme yada taksitlendirme yaparak hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Ancak dikkatsiz ve yanlış kullanımla sorunlar yaşanmaktadır.

Banka ve Kredi kartı dikkatli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Banka ve Kredi kartınız ile alışveriş yaparken şifrenizin kimsenin görmediğinden veya kart bilgilerinizi ele geçirilmediğinden emin olun.

 Şöyle ki; Pos cihazında kart kullanımı yapılırken kamera ile veya kötü niyetli başka kişilerin şifrelerinizi görebilir ve daha sonra kart bilgilerinizi kullanarak sizi zarara uğratabilir.

Alışveriş yaptığınız esnada pos cihazında veya ATM de kartınızı kullanırken ATM’ye ayrı bir aparat takılıp takılmadığını kontrol ediniz. Aksi takdirde kopyalama yapılmak suretiyle bilgileriniz kötü niyetli insanların eline geçebilir.

Böyle bir durumda kötü niyetli yabancı kişilerce kartınızın kullanıldığını fark ettiğiniz an önce bankanızı arayarak kartlarınızı kullanıma kapatarak kolluk kuvvetlerine başvurmalı veya savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız.

UNUTULMAMALIDIR Kİ;

Kendisine ait olmayan, başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlaması Türk Ceza kanununda düzenlenmiş bir suçtur.

Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi cezalandırılmaktadır.

Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi suç işlemiş sayılmakta ve cezalandırılmaktadır.

Bununla birlikte yalnızca,

Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birinin,

– Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın,

– Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden birinin, Zararına olarak işlenmesi hâlinde, ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmaz.

Bahsetmiş olduğum sorunları yaşamamak adına banka veya kredi kartınızı kullanırken özenli ve dikkatli olunmalı, herhangi bir şüphede ise hukuki destek alınarak kolluk ve adli mercilere başvurulmalıdır.

Böylesine sorunlar yaşamamız dileğiyle..

Sevgiler..

 

Av.Makbule PEKŞEN

av.makbulepeksen@gmail.com

Yazar Hakkında

- Kadir Has Üniversitesi  Hukuk Fakültesi'nden 2010 yılında mezun olan ve  Bilişim Hukuku,Fikri Sınai Hakları, Tüketici Hakları, Gayrimenkul Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku,Franchising Hukuku,Aile Hukuku,İdare Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ticaret Hukuku, Dış Ticaret ve Gümrük Hukuku branşlarında ve ortağı olduğu Pekşen & Tayanc Hukuk Bürosunda serbest avukatlık faaliyetine devam etmektedir. Ayrıca, sadece faaliyet göstermiş olduklar İstanbul' da değil Türkiye' nin farklı illerinde de danışmanlık hizmeti sürdürmektedir.

1 Yorum gösteriliyor
Sözünüzü yazın
  1. Özge dedi ki:

    Supersiniz makbule hanım. Gercekten cok guzel bir konuya deginmissiniz elinize saglik.

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>