29.Temmuz.2017, Cumartesi günü eklendi

KADINLAR BU AKŞAM ‘KIYAFETİME KARIŞMA’ DİYECEK!

İstanbul’daki kadın platformları, son dönemde ‘şort giydi’, ‘eteği, kısaydı’, ‘dekolte giymişti’ gibi bahanelerle kadınlara yönelik şiddetin artmasını protesto etmek için bugün saat 19.00’da Kadıköy Süreyya Operası önünde eylem düzenleme kararı aldı. 

Sosyal medyada başlatılan ‘Kıyafetime karışma’ kampanyasıyla 29 Temmuz’daki eyleme çağrı yapıldı.

Kampanyada, bugüne dek giydikleri kıyafetler bahane edilerek saldırıya uğrayan kadınlar hatırlatıldı.

Sosyal medyada yayınlayan videoda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına söz alan Dilber Sünnetçioğlu, şunları söyledi: “Ne zaman nereye gideceğimize, ne giyeceğimiz bir kendimiz karar veririz. Yeter artık karışmayın kıyafetlerimize. Kararlarımız bizimdir. Pembe vagonlarla bizleri ayrıştırmaya çalışmayın. Bize, kıyafetimizi bahane ederek saldıranları, darp edenleri cezalandırırsanız, salıvermezseniz bunların önüne geçilir. Yalnız değiliz, birlikte başarabiliriz. Birlikte başarabiliriz.”

Sünnetçioğlu, Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde saat 19.00’da yapılacak eyleme, kadın hakları destekleyen tüm vatandaşları çağırdı.

GÜNLERDİR ÇAĞRI YAPIYORLAR

Geçtiğimiz günlerde kadın platformları İstanbul’un farklı ilçelerinde toplanarak bugün yapılacak olan büyük eylem için katılım çağrısı yaptı. Kadın şortları ve eteklerin asılarak tepki gösterildiği eylemlerde kadınların dağıttığı bildirilerde şöyle denildi:

“Ayşegül Terzi, Ebru Tireli, Melisa Sağlam, Canan… Her biri ve daha nice kadın bahane edilerek saldırıya uğradı. Kadınlar için adalet sağlanmış olsaydı, başka kadınlar artık kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğramayacaktı. Hayatın içinde olmaya devam edeceğiz, ne zaman ne giyeceğimize nereye gideceğimize biz karar veririz. Pembe vagonlarla bizi ayrıştırmaya çalışmayın. Yeter artık karışmayın kıyafetlerimize. Sen varsan daha güçlüyüz. İstediğin kıyafeti giyerek yürüyüşe gel; özgürlüklerimize haklarımıza sahip çıkalım, bizleri sindiremeyeceklerini gösterelim”

Yazar Hakkında

-

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>