09.Ağustos.2017, Çarşamba günü eklendi
Genel / Gündem | admin yazdı

EYLÜL’DE ADIMLAR CEREBRAL PALSY’Lİ ÇOCUKLAR İÇİN ATILACAK

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın ülke temsilcisi olduğu, 9 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen “Steptember” sosyal sorumluluk projesinin detayları, bugün Zorlu Center’da yapılan basın toplantısı ile duyuruldu.

Saat 10.00’da kokteyl ile başlayan programa Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, Vakfın Yönetim Kurulu II. Başkanı Dilek Sabancı, Steptember İyi Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı ve Aktif Yaşam Gönüllüsü Murat Bür ile çok sayıda basın davetlisi ve gönüllüler katıldı.

IMG_9857

“3 YILDA TOPLAM 870 BİN BAĞIŞ TOPLANDI”

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin yaptığı konuşmada Steptember sosyal sorumluluk projesinin 2011 yılında Avustralya’nın öncülüğünde başlatıldığının bilgisini vererek şunları söyledi: “Çeşitli bağış kampanyaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle vakfımızın çalışmalarını genişletme ve daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğa ulaşma amacındayız. Cerebral Palsy ile ilgili dünya çapında yürütülen en geniş kapsamlı farkındalık ve bağış toplamaya yönelik sosyal sorumluluk projesi olan “Steptember”, ülkemizde bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olarak Steptember’ın Türkiye’deki öncüsü ve yürütücüsü olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üç yılda yaklaşık 870 bin TL’lik bağış topladığımız Steptember’a olan destek her yıl giderek artıyor” diye konuştu.

Evgin, üç yılda toplanan bağışlarla 487 kişiye bin 784 seans özel eğitim, rehabilitasyon, fizyoterapi ve erken müdahale desteği verdiklerini vurgulayarak:  “Sizleri de bu projeye destek olmaya davet ediyoruz. Eylül ayı boyunca sağlıklı bir yaşam için uzmanlar tarafından önerilen günde 10 bin adım atmayı ve Cerebral Palsy’li çocuklar için bağış toplamayı bir sosyal sorumluluk davranışı haline getirmeyi arzu ediyoruz. Vakfımızın ve bu sistemin şeffaflığını hep ön planda tuttuk. Yaptığınız bağışları ve sonrasında çocuklarımıza yöneltilen harcamaları, elektronik ortamda bire bir izleyebilirsiniz. Steptember süresince hem Cerebral Palsy’li çocukların hayatlarına dokunacak hem de sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapısını aralamış olacaksınız. Günde 10 bin adım ifadesi katılmak isteyenlerin gözünü korkutmasın. Bir ofis çalışanı günde ortalama 3 bin adım atıyor. Geri kalan 7 bin adımı yürüyüş yaparak tamamlamak zorunda değilsiniz. Zira Steptember adım atmaktan ibaret değil. Steptember gönüllüleri koşabilir, bisiklete binebilir, yüzebilir, veya dans edebilir. Steptember web sitesinde gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri otomatik olarak adım sayısına çevirecek 40 farklı etkinlik mevcut” dedi.

IMG_9863

Steptember İyi Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı, “Hem katılımcıların hem de Cerebral Palsy’li çocukların hayatında pozitif bir etki yaratmak için oluşturulmuş bu anlamlı projede Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile birlikte yürümekten büyük mutluluk duyuyorum. Projeye destek veren katılımcılar zinde bir yaşam için yeni bir başlangıç yaparken; Cerebral Palsy’li çocuklar için umut olacaklar” dedi.

Steptember Aktif Yaşam Gönüllüsü Murat Bür, “Steptember’a kayıt olduktan sonra katılımcıya özel gönderilen kit ile birlikte farkındalık maratonuna ilk adım atılmış oluyor. Steptember kapsamında Eylül ayı boyunca bisiklete binebilir, koşabilir, dans edebilir, yürüyebilir, yüzebilir ve bu esnada hem iş, hem sosyal çevrenizi anlamlı bir bağış kampanyasına dahil edebilirsiniz. Ben de bu kampanyanın içinde olduğum için çok mutluyum”diye konuştu.

IMG_9916 (2)

“HER ÇOCUK FARKLI VE ÖZELDİR”

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu II. Başkanı Dilek Sabancı ise “Ben her çocuğun farklı ve özel olduğuna inanıyorum. Serebral Palsy de çok özel ilgi ve eğitim gerektiren bir durum. Türkiye’de her 8 saatte bir Serebral Paly’li bebek doğuyor, bu oldukça ciddi bir rakam. Erken teşhis ve müdahale büyük önem taşıyor. Böyle bir organizasyonda bulunmaktan çok mutluyum. 2014 yılından beri TSÇV var gücüyle çalışmaya başladı.  Ve bu süreçte toplanan para hiç az bir para değil. Yani bu 10 bin adım çocuklarımızı maddi manevi desteklemektir. Türkiye’de çok az insan hareket ediyor. Ben de öyleyim. Türk toplumu genel anlamda egzersiz konusunda tembel bir toplum. Bu projenin her geçen gün daha da büyüyeceğine ve daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğumuza umut olacağına inanıyorum” diyerek gözyaşları içinde bu kuruluşu kurduğundan dolayı  babası Sakıp Sabancı ile iftihar ettiğini söyledi.

IMG_9934

“GÖNÜLLÜ OLUP, ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRELİM” 

Programa katılım gösteren bir diğer isim ‘İyilik Sende’ kitabının yazarı ve iyi yaşam gönüllüsü Ayşe Tolga Bitarafhaber’e Steptember ile ilgili şunları söyledi: 2016 yılının Steptember iyi yaşam gönüllüsüydüm. Zaten uzun zamandır sivil toplum örgütlerinin aslında toplumsal pek çok alanda farkındalık yaratacağına inandığım için her zaman destekliyorum. Celebral Palsy’ye dikkat çekmek ve Celebral Palsy’li çocuklara rehabilitasyon desteği verebilecek projelerde yer almak çok önemli. Ben aslında 2015 yılından beri Steptember’daydım. İki sene gönüllüydüm. Geçen sene de marka yüzü olduk. Pek çok etkinlik yaptık spastik çocuklar derneğine. Şirketlere gidip yaşam seminerleri verdik. Birebir sosyal medya hesaplarından duyurduk. Bu sene bayrağı Murat Bür ve Şah Yaycı’ya bırakıyorum. Tabi ki ben de projenin içindeyim. İnşallah bu sene hedeflenen bağışı toplayabiliriz. Pek çok çocuğumuzun yüzünü güldürürüz.

İnsanlarımız az yürüyor, tembeller. Ben yürümeyi seviyorum. Kendi sosyal medya hesaplarımdan da duyuruyorum hep. 10 bin adım zaten insanların günlük yapması gereken standart aktivite. Bunu zaten yapabiliriz. Gittiğim her yerde kat kat olursa hiç fark etmez. Bunun dışında aktivite yapmaya gönüllü olalım” dedi.

IMG_9974

IMG_9987 (1)
IMG_9856

Yazar Hakkında

-

Yorum bırakın

XHTML: html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>